Jaké dokumenty musíte mít při prodeji nemovitosti?
List vlastnictví (LV) – na listu vlastnictví je přesně specifikována daná nemovitost a také určen její vlastník. Bez listu vlastnictví se tedy neobejdete. LV si můžete zkontrolovat na webových stránkách katastrálního úřadu – www.cuzk.cz Zde podle adresy nemovitosti vyhledáte skutečného vlastníka. Údaje jsou bezplatné a dostupnému každému. Originál listu vlastnictví si můžete zajistit také na pobočce katastrálního úřadu nebo na místech České pošty či obecního úřadu, kde mají vzdálený přístup do katastru.
Co obsahuje List vlastnictví?
Obsahuje informaci o vlastníku, vč. adresy a identifikátoru (ročné číslo, IČO) a v případě více vlastníků uvádí jejich vlastnické spolu podíly. Informace identifikující nemovitost – pozemky, parcely, výměru, druh pozemku, způsob využití případně způsob ochrany. Dále informaci k věcným právům, která zatěžují nemovitost. Jedná se tedy o věcná břemena, služebnosti, zástavy, údaje včetně plomb a případných upozornění. Další informace o nabývacím titulu, například kupní smlouva, darovací smlouva, dědické řízení, rozhodnutí soudu.
Nabývací titul – nabývacím titulem je myšlen dokument, na základě, kterého jste získali vlastnictví k dané nemovitosti. Nejčastější varianty nabývacích titulů je kupní smlouva, darovací smlouva nebo rozhodnutí o dědictví. Nemáte-li tuto listinu u sebe, nevadí. Příslušný katastrální úřad ji archivuje a je tedy možné si ji vyžádat. Nabývací titul je veřejně dostupný údaj, takže si pro něj na katastrální úřad může zajít kdokoliv.
Stavební dokumentace – ze zákona by každý majitel měl uchovávat aktuální stavební dokumentaci k nemovitosti. Nestačí tedy mít původní plány domu, když byla polovina přestavěna. Vždy by si měl majitel takovou dokumentaci aktualizovat. Ano, je to těžké a často nákladné, ale i tuto podmínku ukládá každému prodávajícímu zákon. Může se tedy stát, že stavební dokumentaci po vás bude kupující vyžadovat.
Bezdlužnost – při prodeji bytových jednotek se požaduje potvrzení o bezdlužnosti. Tento dokument vám může vyhotovit SVJ (společenství vlastníků jednotek), nebo firma zajišťující správu celé nemovitosti. V bezdlužnosti bude uvedeno, jestli vlastník bytové jednotky nemá dluhy vůči správě nemovitosti (záloha na vodu, topení, fond oprav atd.). Najdete tam také informaci, jestli bytový dům má úvěr spojený s revitalizací a případně jaká je výše vztahující se k prodávané jednotce. U družstevních podílů bude bezdlužnost doplněna o informace ohledně doplacené či nedoplacené anuity.
Osobní doklady – Platné osobní doklady jsou nutné (cestovní pas či občanský průkaz).
Pamatujte, že v případě prodeje nemovitosti je vždy lepší být připravený a mít správnou dokumentaci již předem. Čím lépe budete připraveni, tím plynulejší a úspěšnější prodej budete mít.
Revizní a kontrolní zprávy – ty se týkají nových úprav i kontroly současného stavu, která je v některých případech povinná v pravidelných intervalech. Konkrétní seznam revizních a kontrolních zpráv závisí na technickém stavu objektu, podle zavedených druhů energií a způsobu vytápění.
Rizika chybějících revizí a kontrol – Revizní a kontrolní zprávy jsou jasným důkazem o tom, v jakém stavu se nachází elektroinstalace, spalinové cesty či plynové zařízení. Díky těmto dokumentům má prodávající i kupující větší jistotu, že je vše v pořádku. Pokud se totiž do 5 let od prodeje projeví na nemovitosti vady, které souvisí s těmito prvky, které nejsou v revizních či kontrolních zprávách, případně tyto dokumenty úplně chybí, může kupující uplatnit vadné plnění a požadovat slevu.